W Activy wyróżniamy 4 podstawowe kategorie aktywności:
Na nogach
Na kołach
Ćwiczenia
Kroki - sprawdź szczegóły
Kategorie na nogach, na kołach i ćwiczenia mają również podkategorie. Dokonując zapisu w Activy, po wyborze głównej kategorii możesz rozwinąć listę podkategorii:
Możesz zapisać każdą z dyscyplin, ale nie w każdym wyzwaniu otrzymasz za nią punkty. Sprawdź zasady swojego wyzwania w aplikacji. Aktywności możesz zapisywać bezpośrednio w aplikacji Activy (sprawdź szczegóły i dostosuj ustawienia telefonu) lub poprzez synchronizację z Garminem, Polarem lub Stravą (sprawdź szczegóły jak połączyć urządzenia) .Pamiętaj, aktywności przesyłają się dopiero od momentu połączenia dwóch aplikacji.
Na nogach - w tej kategorii zapiszesz wszystkie aktywności na nogach z wykorzystaniem GPS typu bieganie czy wędrówka górska oraz bieżnię (więcej o zapisie bieżni znajdziesz tutaj).
Aktywność w podkategorii "bieżnia" możesz wprowadzić do aplikacji ręcznie, maksymalnie do 3 dni wstecz oraz do ostatniego dnia edycji. Aktywności dodane po zakończeniu edycji nie będą zaliczone. Pamiętaj o dodaniu szacowanego dystansu (min. 1,5 km) i zdjęcia.
Podkategorie na nogach:
Bieg
Bieg trailowy
Spacer
Nordic walking
Wędrówka
Biegi narciarskie
Skiing
Ski-tour
Wózek inwalidzki
Bieżnia
Standardowa punktacja (szczegóły dla Twojego wyzwania sprawdź w aplikacji w zakładce “Zasady”)
Dystans: 6 pkt za 1 km - aktywność musi mierzyć min. 1,5 km
Bonus: 10 pkt - dla 2 pierwszych aktywności w tej kategorii dziennie pod warunkiem zachowania 30-minutowej przerwy pomiędzy nimi
Limit: 100 pkt na dzień, po przekroczeniu progu punkty nie naliczają się
Na kołach - w tej kategorii zapiszesz wszystkie aktywności na kołach z wykorzystaniem GPS typu rower, rower górski, rolki oraz rower stacjonarny (więcej o zapisie roweru stacjonarnego znajdziesz tutaj).
Aktywność w podkategorii "rower stacjonarny" możesz wprowadzić do aplikacji ręcznie, maksymalnie do 3 dni wstecz oraz do ostatniego dnia edycji. Aktywności dodane po zakończeniu edycji nie będą zaliczone. Pamiętaj o dodaniu szacowanego dystansu (min. 1,5 km) i zdjęcia - jeżeli taka opcja jest włączona w Twoim wyzwaniu, szczegóły sprawdź w zakładce Zasady.
Podkategorie na kołach
Rower
Rower szosowy
Rower gravelowy
Rower górski
Rower elektryczny
Hulajnoga
Rolki/wrotki
Deskorolka
Rower ręczny
Rower stacjonarny
Standardowa punktacja (szczegóły dla Twojego wyzwania sprawdź w aplikacji w zakładce “Zasady”)
Dystans: 2 pkt za 1 km - aktywność musi mierzyć min. 1,5 km
Bonus: 10 pkt - dla 2 pierwszych aktywności w tej kategorii dziennie pod warunkiem zachowania 30-minutowej przerwy pomiędzy nimi
Limit: 100 pkt na dzień, po przekroczeniu progu punkty nie naliczają się
Ćwiczenia - w tej kategorii możesz zapisywać m.in. jogę, pływanie, sporty zespołowe czy fitness.
Wszystkie aktywności w tej kategorii możesz wprowadzić do aplikacji poprzez synchronizację z zegarkami Garmin/Polar lub aplikacją Strava lub ręcznie - maksymalnie do 3 dni wstecz oraz do ostatniego dnia edycji. Aktywności dodane po zakończeniu edycji nie będą zaliczone do wyzwania.
Do każdej aktywności w kategorii “ćwiczenia” należy dodać zdjęcie oraz opis, inaczej może ona zostać usunięta. Nie musi to być zdjęcie Twojej twarzy, po prostu pokaż innym, że naprawdę był to trening na basenie :)
Punkty za poszczególne podkategorie zostały obliczone na podstawie ekwiwalentu metabolicznego (METS) oraz uśrednione i dostosowane do zasad wyzwań Activy. Tak, aby wyzwanie miało charakter zabawy, a nie mistrzostw świata, gdzie liczy się każda sekunda, czy milimetr. Przykładowa punktacja: 30 minut jogi = 5 pkt x 30 min/10 min = 15 pkt
Podkategorie ćwiczenia ze standardową punktacją:
Dystans w kategorii ćwiczenia
W niektórych podkategoriach możesz zmierzyć dystans np. podczas płynięcia kajakiem, czy jazdy konnej. Jeżeli aktywność jest zapisana poprzez integrację, dystans pojawi się w aplikacji. Przy zapisie bezpośrednio w Activy możesz wprowadzić kilometry ręcznie. Natomiast nie ma to wpływu na liczbę punktów. W celu uśrednienia wyników, w tej kategorii wpływ na punkty ma tylko długość trwania aktywności, a nie jej dystans.