Jedną z funkcji Activy jest możliwość porównywania się z innymi użytkownikami. Większość osób korzystających z naszej aplikacji to amatorzy uprawiający sport czysto hobbystycznie. Trafiają się jednak ambitni sportowcy, którzy swoim poziomem sportowym prezentują tak zwany poziom “półprofesjonalny”. Widząc aktywności takich sportowców, możemy poczuć się oszukani i stwierdzić, że taka osoba jechała samochodem lub innym środkiem transportu. 


Dla zdecydowanej większości ludzi, dla których sport jest tylko dodatkiem i odskocznią od codziennych obowiązków, takie wyniki jak np 10 km w 35 min pokonane biegiem, czy 300 km przejechane na rowerze wydaje mało realne. Musimy jednak pamiętać, że zdarzają się taki użytkownicy którzy:

  • są trenerami biegania lub triathlonu, którzy prezentują wysoki poziom sportowy

  • od dziecka trenowali 6-7x w tygodniu i mają dużo lepsze podstawy do osiągania świetnych wyników

  • “talenciaki”, czyli osoby z predyspozycjami do sportów wytrzymałościowych

  • amatorzy trenujący pod dystanse ultra, którzy regularnie pokonują duże dystanse czy to biegiem, czy na rowerze.Dla wyżej wymienionych sportowców bieganie codziennie 15-20km, przejechanie 200 km na rowerze w weekend, zawody górskie na dystansach 50-100km jest na porządku dziennym. 


Oczywiście takie aktywności są wyłapywane przez algorytm aplikacji i dokładnie weryfikowane przez zespół Activy. Zaawansowani biegacze czy triathloniści w większości korzystają z zegarków sportowych i mają konta na innych aplikacjach do zapisu aktywności. Poza analizą wykresu prędkości i mapy, możemy sprawdzić takie aktywności w innych aplikacjach, np. Strava, Garmin Connect czy Polar Flow. Możemy tam znaleźć komentarze biegaczy i kolarzy w dość łatwy sposób można się zorientować czy dana aktywność została wykonana uczciwie.


Także nie obawiaj się :) Może któryś z Twoich znajomych z pracy naprawdę jest sportowcem, stąd tak imponujące wyniki. W innym przypadku, robimy wszystko, żeby żaden oszust nie pozostał bezkarny. Oczywiście możesz zgłosić podejrzaną osobę w celu weryfikacji. Zanim to jednak zrobisz, spójrz na jej pozostałe aktywności. Jeśli codziennie się rusza, to być może należy właśnie do jednej z opisanych wyżej grup. Może wyjechała na weekend w góry, zrobiła całodniową wycieczkę rowerową lub brała udział w maratonie lub biegu ultra. Trzeba pamiętać, że zapaleni biegacze i triathloniści są trochę “nienormalni” ? i lubią szalone wyzwania. “Ja nie przebiegnę 70 km po górach?! No to patrz! “. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a ambicja sportowców nie zna granic ?


Żeby nie rzucać słów na wiatr, załączamy kilka screenów, które pokazują aktywności ambitnych sportowców.


Trening : Bieganie 18km w 1h 3min czyli tempo 3.30/km (jak widać aktywność oznaczona jako podejrzana, więc mimo że to nie jest oszust to i tak to sprawdzamy ;)Trening: Rower 155 km 


Trening (zawody biegowe): 5km w czasie 15:46 tempo 3.09/km (można jeszcze dodać, że ten Pan ma 41 lat ?, także “age is just the number”)