Przygotuj telefon przed startem – krótki poradnik techniczny aplikacji Activy


Udział w wyzwaniu w Activy ma przede wszystkim być dobrą zabawą i motywacją do regularnego ruchu. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie telefonu poprzez dostosowanie ustawień, żeby każda trasa na pewno zapisała się poprawnie.


Pamiętaj, sprawdź ustawienia i wykonaj aktywność “testową” jeszcze  przed startem wyzwania.  Tak, aby mieć czas na rozwiązanie ewentualnych problemów.


Jak zapisywać aktywności w Activy?

Przede wszystkim możesz to zrobić bezpośrednio w aplikacji Activy. Wystarczy, że dostosujesz ustawienia, włączysz lokalizację i rozpoczniesz zapis wybranej kategorii aktywności. Poniżej znajduje się poradnik opisujący niezbędne przygotowania aplikacji i telefonu przed startem. 


Jeśli korzystasz już z urządzeń i aplikacji zewnętrznych Garmin, Polar lub Strava, nie musisz z nich rezygnować. Zintegruj aplikacje i przesyłaj trasy do Activy (synchronizacja jest jednostronna). Aby połączyć zewnętrzne aplikacje z Activy, wejdź w Ustawienia Activy i znajdź opcję łączenia z Twoją aplikacją, bądź urządzeniem. To wszystkie dostępne w tym momencie integracje, pracujemy nad rozszerzeniem tej listy.
Przygotuj telefon do wyzwania - instrukcja

Jeśli do zapisu trasy korzystasz z telefonu i aplikacji Activy, musisz dostosować jej działanie w odpowiedni sposób. Zanim przeczytasz dalszą część artykułu, upewnij się, że po wejściu w Ustawienia aplikacji Activy (“koło zębate” w prawym górnym rogu ekranu głównego), a następnie Problemy z GPS, zarówno przy polach “Dostęp do lokalizacji GPS” jak i “Dostosowanie ustawień baterii” widzisz zielone oznaczenie, symbolizujące prawidłową konfigurację. W innym przypadku postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Ekran “Problemy z GPS” powinien wyglądać na Twoim telefonie tak jak na poniższym zrzucie ekranu. Pomarańczowy wykrzyknik przy nazwie modelu urządzenia nie świadczy o złych ustawieniach telefonu. Prowadzi on do dokładnej instrukcji ustawień telefonu, który posiadasz.1. Uruchamianie Aplikacji

Aby prawidłowo skonfigurować ustawienia uruchamiania aplikacji i obsługi GPS, wejdź w ustawienia aplikacji i naciśnij “Dostosuj ustawienia w telefonie”. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją wyświetlaną w aplikacji, dostosowując ustawienia.


2. Ustawienia lokalizacji

To podstawa, bez której aplikacja nie otrzyma od telefonu próbek GPS. Activy zaraz po instalacji lub przy pierwszej trasie poprosi o zezwolenie na dostęp do lokalizacji. Możesz sprawdzić, czy w Twoim telefonie jest to zaakceptowane na jeden z poniższych sposobów:


Ustawienia telefonu > aplikacje > Activy > pozwolenia > włącz dla lokalizacji

lub

Ustawienia telefonu > lokalizacja > pozwolenia > wyszukaj Activy i włącz: Ustawienia > aplikacje > z menu w prawym górnym rogu "uprawnienia aplikacji" > lokalizacja > wyszukaj Activy i włącz


Włącz tryb “wysokiej dokładności lokalizacji”

Upewnij się, że w ustawieniach telefonu w dziale lokalizacja lub prywatność masz włączoną opcję wysokiej dokładności lokalizacji. To podstawa :)


3. Ustawienia baterii telefonu

Niepoprawnie skonfigurowane ustawienia baterii telefonu to jeden z najczęstszych powodów ucinania trasy, wyłączania się aplikacji w trakcie aktywności czy niezapisywania trasy w żadnym stopniu.

Żeby zapobiec takim problemom, należy wyłączyć w telefonie ustawienia oszczędzania baterii/energii, systemy zarządzania baterią, optymalizację baterii oraz każdą zewnętrzną aplikację służącą do optymalizowania zużycia energii.

Każdy telefon ma inną ścieżkę działania w  ustawieniach, dlatego sposób rozwiązania problemu może się różnić w zależności od marki. Poniżej proponujemy najbardziej uniwersalne rozwiązania dla kilku najpopularniejszych marek telefonów. 


Samsung: Ustawienia > Aplikacje > Wybierz trzy kropki (ikona w prawym górnym rogu) > Dostęp Specjalny > Optymaliz. użycie baterii > Znajdź na liście Activy i upewnij się, że nie jest zaznaczone


Huawei:

  1. Zmień ustawienia baterii na normalne (wyłącz tryby oszczędzania) i nadaj Activy pozwolenia bądź wyłącz automatyczne ustawienia dla aplikacji

  2. Ustawienia > Aplikacje > Zaawansowane > Ignoruj optymalizacje > Znajdź na liście Activy i wybierz opcję “pozwalaj”
 

HTC: Ustawienia > Bateria > Tryb oszczędzania > Optymalizacja baterii -> Wybierz Activy > Nie optymalizuj > Zapisz

 

Xiaomi MIUI:

  1. Ustawienia > Ustawienia dodatkowe > Bateria i Wydajność > Zarządzaj zużyciem baterii aplikacji > Wybierz “aplikacje”, a następnie “Activy”

  2. Ustawienia > Ustawienia dodatkowe > Prywatność > Lokalizacja i sprawdź czy umożliwiasz aplikacjom dostęp do lokalizacji i używasz “Dużej dokładności” lokalizacji 


Sony: Ustawienia > Bateria > Wybierz “(...)” menu w prawym górnym rogu i kliknij “Optymalizacja Baterii” > Wybierz “aplikacje” > Wybierz “Activy”

 

LG: Ustawienia > Bateria i oszczędzanie energii > Wybierz “zużywanie baterii” > Wyłącz optymalizację > Włącz ignorowanie optymalizacji baterii dla Activy

 

One Plus: Ustawienia > Bateria > Optymalizacja Baterii > Wejdź w “lista wszystkich aplikacji” > Wybierz Activy i opcje “nie optymalizuj”

 

Motorola: Ustawienia > Bateria > kliknij menu w prawym górnym rogu > Optymalizacja Baterii > wybierz “nieoptymalizowanie” i “wszystkie aplikacje” > Znajdź na liście Activy i wybierz “nie optymalizuj” 
5. Ustawienia GPS

Wszystkie informacje znajdziesz pod tym linkiem - Najczęstsze problemy z GPS w telefonie


4. Ustawienia działania aplikacji w tle

Pamiętaj, aby umożliwić aplikacji działanie w tle, czyli podczas zablokowanego ekranu. W innym przypadku, kiedy schowasz telefon do plecaka lub torby, aplikacja może przestać działać lub stracić dostęp do próbek GPS.

Uprawnienia do działania w tle znajdziesz zwykle w ustawieniach telefonu w dziale lokalizacja lub w pozwoleniach dla danej aplikacji.


W telefonach marki Huawei, które najczęściej powodują ten problem, możesz sprawdzić to w poniższy sposób:

1) Wejdź do: Ustawienia -> Aplikacje i powiadomienia -> Aplikacje -> Activy -> Bateria -> Uruchamianie -> Przełączenie zarządzania automatycznego na ręczne - pozwala to na działanie aplikacji w tle


To co, trasa testowa?

Po zastosowaniu powyższych kroków Twój telefon nie powinien sprawiać żadnych problemów z zapisem aktywności. Gdyby jednak pojawiały się jakieś trudności, zachęcamy do zapoznania się z sekcją FAQ w aplikacji Activy.


W razie problemów zachęcamy również do zapoznania się z poradnikami umieszczonymi na stronie – https://dontkillmyapp.com/, gdzie wytłumaczony jest sposób radzenia sobie z automatycznym zamykaniem aplikacji przez telefony różnych marek. Ponieważ problemem tym zajmują się dedykowani eksperci, rozwiązania w tym serwisie mogą być bardziej aktualne niż te zaproponowane w naszym artykule.Pamiętaj, że zawsze możesz napisać również zgłosić problem przez “koło ratunkowe” w aplikacji lub napisać na adres contact@activy.pl, gdzie pomoże Ci zespół Activy :)
Nie pozostało więc nic innego niż ubrać odpowiedni strój, włączyć aplikację na telefonie bądź zegarek i ruszyć do boju o najlepszą pozycję w wyzwaniu! Powodzenia! :)