Rejestrując trasy z GPS możesz napotkać trzy rodzaje problemów:

 • brak zapisu części przejazdu (za krótka trasa),

 • całkowity brak zapisania trasy,

 • niska dokładność zapisu (niewłaściwy pomiar, “uciekający” ślad na mapie).


Dlaczego tak się dzieje?

We wszystkich tych przypadkach w pewnym momencie aplikacja przestaje otrzymywać poprawne próbki GPS od Twojego urządzenia. Nie dostaje ich wcale lub dostaje, ale niewystarczającą do "zbudowania" trasy liczbę. Nie jest to wina Activy, a do rozwiązania tego problemu wystarczy zmiana kilku ustawień w telefonie.


Co zrobić, by nie stracić efektów Twojego wysiłku?


 1. Sprawdź w telefonie ekran “Problemy z GPS”

Wejdź w ustawienia profilu (koło zębate), a następnie w sekcji Pomoc “Problemy z GPS”. Aplikacja powinna przekierować Cię do ustawień wymagających dostosowania.

 1. . Włącz “wysoką dokładność lokalizacji”

Upewnij się, że w ustawieniach telefonu (nie aplikacji) w dziale lokalizacja lub prywatność masz włączoną opcję wysokiej dokładności lokalizacji. To podstawa :) 
 1. Unikaj zapisu podczas trybu oszczędzania baterii

Telefon naturalnie ograniczy możliwość pobierania dokładnych próbek z GPS lub wyłączy zapis trasy całkowicie. Wszystko dlatego, żeby wydłużyć czas pracy telefonu. 1. Zapewnij uprawnienia do korzystania z energii i działania w tle.

W przypadku niektórych producentów telefonów (np. Huawei, Xiaomi, HTC) konieczne jest przyznanie aplikacji Activy najwyższych uprawnień do korzystania z energii oraz działania w tle. Podobne działanie potrzebne jest dla każdej innej aplikacji sportowej. Wejdź w ustawienia baterii lub ustawienia aplikacji.


 1. Upewnij się przed startem, że GPS włączył się poprawnie

Warto przed startem dać modułowi GPS czas (nawet do 1 minuty) na uzyskanie pełnego sygnału i kalibrację. Unikaj zapisu aktywności w budynkach.

Niestety w starszych modelach telefonów moduły GPS potrafią stracić sygnał i nie radzą sobie z jego odzyskaniem. Warto od czasu do czasu sprawdzać zasięg. 1. Jakie lokalizacje mogą powodować trudności z GPS?

Pamiętaj, aby trzymać telefon w miejscu, w którym będzie mógł on dobrze zbierać dane lokalizacyjne. Nie zostawiaj go głęboko w plecaku lub sakwie.

Są też kwestie, na które nie będziesz mieć wpływu - gęste zabudowania lub las, wysokie zachmurzenie, a nawet okresy większych burz magnetycznych na słońcu. No cóż, my sportowcy zawsze walczymy z pogodą ;)


 1. Wiele aplikacji sportowych jednocześnie? Lepiej tego unikaj

Jeśli w jednym czasie używasz kilku aplikacji do zapisywania tras, mogą pojawić się problemy z zapisem właściwej trasy. System operacyjny telefonu często wyłącza jedną z takich aplikacji w celu oszczędzania baterii lub zwolnienia miejsca w pamięci podręcznej.


Pamiętaj, że Activy możesz zsynchronizować ze Stravą, Garminem lub Polarem. Wtedy nie ma potrzeby, aby zapisywać trasy na przykład na Stravie i Activy jednocześnie. Dowiedz się więcej o synchronizacjach: Integracje (Strava, zegarki).
 1. Problem się powtarza? Zrestartuj telefon lub GPS, zaktualizuj oprogramowanie

Z powtarzającymi się problemami ze sprzętem pomóc może także standardowe zrestartowanie telefonu lub wyłączenie i włączenie samego GPS, sygnału GSM oraz Wi-Fi. 

Zdarza się także, że jakość GPS pogarsza się, jeśli nie mamy zaktualizowanego oprogramowania w telefonie. 

Ten problem dotyczy szczególnie często aktualizacji systemów iOS. Warto poszukać informacji na stronach producenta lub forach internetowych.

Jeśli nic nie pomaga, spróbuj poszukać w Internecie informacji o problemach z GPS w Twoim modelu telefonu. Być może wymagane będą bardzo specyficzne działania. W najgorszym wypadku uszkodzony lub wadliwy może być sam moduł GPS w telefonie.Jeśli natomiast Twoja trasa zapisywała się przez jakiś czas, a na końcu zniknęła całkowicie i aplikacja Activy wyłączyła się, problemem nie jest GPS, ale ustawienia telefonu. Dotyczy to w szczególności wybranych modeli HUAWEI i Xiaomi. Zobacz artykuły, w którym rekomendujemy najlepsze rozwiązania dotyczące ustawień telefonu (kliknij tu: Problemy z XiaomiProblemy z Huawei).Życzymy samych wspaniałych (i w pełni zapisanych) aktywności!